Terapia rodzin jest szerszym spojrzeniem na przeżywane trudności niż z perspektywy jednej osoby. Nawet jeśli problem wydaje się związany tylko z jednym członkiem rodziny albo tylko z podgrupą/podsystemem w obrębie rodziny, wszyscy pozostali doświadczają skutków jego istnienia i dysponują jakimś jego rozumieniem.
Jeśli zmienia się element systemu, zmienia się cały system - w tym wypadku rodzina. I odwrotnie - działanie całości wywiera wpływ na każdą z części. Rodzina może wykorzystać swój potencjał do takiego włączenia powstałej trudności w całość jej życia, by to, co trudne i pozornie zbędne, przyczyniło się do rozwoju każdego członka rodziny i do lepszego funkcjonowania całości.
Terapia rodzin jest wspólnym zastanowieniem nad tym, co właściwie dzieje się w danym momencie w życiu rodziny. Co to za moment? Jakie współzależności decydują o powstaniu niepożądanego zjawiska? Czego potrzeba każdemu z członków rodziny do przezwyciężenia trudności?
Do gabinetu może zgłosić się rodzina, która przeżywa kryzys czy boryka się z trudnościami, z którymi sama sobie nie umie poradzić, jest w tzw. impasie z którego trudno jej się wydostać.
Terapia rodzinna jest rozmową rodziny z terapeutą lub terapeutami, o ważnych dla niej sprawach. Jest to metoda leczenia zaburzeń i rozwiązywania konfliktów w rodzinie.
Wynika to z założenia, iż rodzina tworzy pewien system, w którym poszczególni członkowie pozostają ze sobą we wzajemnych relacjach i wzajemnie na siebie oddziałują. Problemy jednego z domowników wpływają na cały system rodzinny, ale i system rodzinny wpływa na powstawanie zaburzenia. Jednym z podstawowych celów tej formy pomocy jest stworzenia warunków dla pozytywnego rozwoju całego systemu rodzinnego.