Kiedy warto skorzystać?

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu psychoterapii nie jest sprawą prostą. Zwykle jest związane z pewnym napięciem, jakie towarzyszy wchodzeniu w nową, nieznaną sytuację: rozmawiamy o sprawach bardzo osobistych, czasami intymnych, w relacji, w której nasze zaufanie do terapeuty dopiero się buduje. Podjęcie takiej decyzji wymaga odwagi i determinacji.

Psychoterapia stanowi często obciążenie czasowe, finansowe i emocjonalne. Jest wyjściem w nieznane. Doświadczeniem, którego przebiegu nie jesteśmy w stanie do końca przewidzieć.

Z drugiej jednak strony daje także szansę na zajęcie się trudnościami, z którymi borykamy się od tak dawna, że czasem straciliśmy już nadzieję, że w ogóle możliwe jest poradzenie sobie z nimi. Może pomóc uzyskać inną perspektywę patrzenia na siebie i kłopoty, z którymi się zmagamy, a tym samym zobaczyć wyjście z sytuacji do tej pory uważanej za pułapkę. Często pozwala osobom, które mają poczucie stania pod ścianą bez żadnej wizji drogi czy perspektywy zmiany, zrobienie kroku w tył i zobaczenie wyjścia, możliwego rozwiązania, znalezienia drogi, którą warto podążyć.